Kuzeye çıkmadan önce bilmeniz gerekenler!

 

İzlanda’da çevrenizi saran volkanik oluşumlar, heybetli dağlar, dev kraterler, görkemli şelaleler, yüzlerce derece sıcaklıkla gökyüzüne yükselen gayzerler, uçsuz bucaksız buzullar ve buz gölleri ile kendinizi ıssız bir tabiatın içinde, bambaşka bir dünyada bulacaksınız.

Sanki bindiğiniz uçak, bir zaman tünelinden geçmiş ve sizi milyonlarca yıl öncesine, dünyanın yeni yeni oluşmaya başladığı ve biz insanların yeryüzüne henüz ayak basmadığı büyüleyici bir zamana götürmüş gibi…

Bu paylaşımımızda amacımız biraz kuzey ruhunu tanıtmak biraz da İzlanda hakkında genel bilgi vermektir. İzlanda gezinizin gün gün rotasını merak ediyorsanız İzlanda Rotası yazımıza, İzlanda’da katılabileceğiniz aktivite ve turlara göz atmak isterseniz İzlanda – Aktiviteler yazımıza, “bana sadece Kuzey Işıkları’nı anlat” diyorsanız Kuzey Işıkları’nı nasıl görebileceğiniz hakkındaki ipuçları için İzlanda – Kuzey Işığı Avında isimli yazımıza geçiş yapabilirsiniz.

İzlanda’ya  gitmek için 5 neden
İzlanda hakkında bilgiler
İzlanda’ya ne zaman gidilir?
İzlanda’ya nasıl gidebilirim?
İzlanda’yı kendim dolaşabilir miyim?
Ulaşım – Araba kiralama
Bütçe
Konaklama
Hava Durumu

1 – Kuzey Işıkları

Doğanın bir ressam gibi gökyüzü kanvasını eşsiz bir şahesere dönüştürmesine şahit olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İzlanda, Kuzey Kutup’una yakın konumu nedeniyle, karanlık geceleri büyülü dans koreografileriyle eşsiz bir ışık gösterisine dönüştüren Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz sayılı yerlerden bir tanesi!

Her güzel şey gibi Kuzey Işıkları’nı deneyimlemek de çaba, hazırlık ve biraz da şans gerektirmekte olsa da imkansız değil. Bu gösteriye nasıl dahil olacağınızı ve bu anı ölümsüzleştirmeniz için gereken ipuçlarını merak ediyorsanız İzlanda – Kuzey Işığı Avında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2 – Balinalar, Foklar ve Puffinler

İzlanda zorlu koşullarına rağmen bir çok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Güney buz gölü Jökusarlon ve belirli sahil kıyılarında bulunan fokların yanı sıra Puffin olarak adlandırılan, papağan – penguen melezini andıran kutup martıları bu coğrafyayı mesken tutmuş canlılardan sadece bir kaçı olmakla beraber adanın en görkemli sakinleri kesinlikle gönüllerimize taht kurmuş olan balinalarıdır.

25 – 30 metre arasında değişen boyları ile dünyanın en büyük canlısı ünvanını elinde bulunduran mavi balinalar, 15 – 20 metrelik kambur balinalar ve 6 – 8 metrelik katil balinalar kuzey sularında karşılaşacağınız türlerinden sadece birkaçı. İzlanda sahillerinden çıkacağınız bir kaç saatlik bot turları ile bu devasa canlıları dokunabileceğiniz kadar yakın mesafeden gözlemleleyebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bizim katıldığımız balina turunu incelemek, balina, fok ve kutup martılarını nerede ve nasıl göreceğinizi “İzlanda – Aktiviteler” yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Önemli not: Bizler bu coğrafyada yaşayan canlıların evine konuk oluyoruz, onları doğal ortamlarında gözlemliyoruz. Yani aslında bizler misafir, onlar ev sahibi. Onları evlerinde rahatsız etmemek birinci kural!

3 – Doğa

İzlanda’nın doğası “anlatılmaz yaşanır” diyerek lafı fazla uzatmadan sizi bu eşsiz coğrafyada karşılaşacağınız manzaraların çok küçük bir bölümünü yansıtan aşağıdaki fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz:

4 – Buzullar

İzlanda’nın buzulları ve buz gölleri ile karşılaştığınızda kutuplara komşu olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. İster kıyıda durup önünüzde yükselen buzdağalarının oluşturduğu hayret verici manzarayı izleyebilir, isterseniz botlara binip foklar eşliğinde buzulların arasında kaybolurken buz mavisi rengininin ne demek olduğunu yakından deneyimleyebilirsiniz.

Buzulların arasında gerçekleştirilen çeşitli turlar hakkındaki bilgilere “İzlanda – Aktiviteler” yazımızdan ulaşabilirsiniz. “Bana bot turu yetmez” diyen maceraperestler için özel ekipmanlarla 25 kilometreye kadar ulaşan parkurlarda buz yürüyüşlerine ve buz mağarası ziyaretlerine yine bu yazımızda yer verdik.

5 – Dünya’nın en kuzeyindeki başkent

İzlanda’nın doğasını öve öve bitirememiş olsak da dünyanın en kuzey başkentinin de bu ada ülkesinde bulunduğunu unutmamak gerekir.

118 binlik nüfusuyla İstanbullulara “bu da şehir mi canım” dedirten Reykjavik, İzlanda’nın zorlu koşullarında insanların günlük hayatlarını nasıl sürdürdüğünü deneyimlemek için görülmesi gereken yerlerden.   Kuzey’in başkenti olarak adlandırılan 18 bin nüfuslu Akureyri, yanı başındaki iki bin nüfuslu nam-ı diğer balina başkenti Husavik, 300 kişiye ev sahipliği yapan güneyin liman kasabası Vik ve ülkenin dört bir yanına dağılmış nüfusu 100 kişiyi bile aşmayan küçük kasabaları gezmeniz alışık olduğumuz metropol hayatından sıyrılmayı ve ufkunuzu genişletmeyi sağlayacaktır. Her kasaba yeni bir kapı aralayacak ve burada yaşamlarını sürdüren insanların günlük hayatlarına şahit olma deneyimi sunacaktır. Kendi hayatınızdan ne kadar farklı hayatların var olduğunu gördükçe bilmediğiniz ne çok şey olduğunu ve aşağıdaki alıntının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

“Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.”
St. Agustine


Sayfanın başına dön


İzlanda ruhunu biraz olsun anlatabildiysek eğer biraz da konumu ve nüfusuna ilişkin bilgilere yer verelim. Kuzey Kutup Dairesi’nin yanı başında, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun ortasında, Grönland ve İskandinav yarımadasının arasınında bulunan İzlanda, sekizinci yüzyıla kadar insanların henüz ayak basmadığı volkanik bir adaydı. Sekizinci yüzyılın başında Kelt rahiplerinin, dokuzuncu yüzyılın sonunda da Viking’lerin adaya ayak basmasıyla bu ıssız ada keşfedilmiş ve 871 yılında kuzeyli Ingólfur Arnarson’un Norveç kralıyla yaşadığı anlaşmazlık sonucunda İskandinav yarımadasını terk ederek İzlanda’ya yerleşmesiyle adanın başkenti Reykjavik kurulmuş oldu. Arnarson’un kararıyla birlikte otuz yıl gibi kısa bir sürede yaklaşık yirmi bine yükselen nüfus ile adanın insanoğlundan uzak yaşamı sona erdi.

Günümüzde 335 bin civarında olan İzlanda’nın nüfusunun %35’i başkent Reykjavik’te yaşamaktadır. Reykjavik’in yanı başında (6,5 km güneyinde) bulunan Kopavogur şehri 32 bin nüfusu ile İzlanda’nın en büyük ikinci, 27 bin nüfuslu komşu Hafnarfjörður şehri ise İzlanda’nın en büyük üçüncü şehridir. Yani aslında 103 kilometrekare yüzölçümüne sahip İzlanda’nın nüfusunun yaklaşık yarısı ülkenin batısında, başkentin etrafında toplanmış vaziyette.


Sayfanın başına dön


Izlanda’yı ne zaman ziyaret etmeniz gerektiği konusu aşağıda yer verdiğimiz iki ana başlık hakkındaki tercihinize bağlı olarak şekillenecektir.

1 – Hava Durumu

Yaz
+Izlanda genel olarak sert kış koşulları nedeniyle hava durumunun daha öngörülebilir ve ılıman olduğu yaz aylarında tercih edilmekte.
-Bu dönemde hava durumu ülkeyi gezmeyi kolaylaştırsa da özellikle Temmuz – Ağustos aylarında oluşan kalabalık turist grupları sizi biraz zorlayabilir.

Kış
+Izlanda konumu itibariyle kış aylarını oldukça sert geçirse de ülkenin sunduğu doğal güzellikler bembeyaz bir örtünün altında daha da büyüleyici gözükmekte.
-Yine de bu güzelliklerle insan kalabalığından uzakta baş başa kalmanın bir maliyeti var: Dondurucu soğuklar ve yolların kapanma tehlikesi.

Sonuç: Soğuklardan ve yolların kısmen kapanmasına yol açan kar yağışından kaçmak ve aynı zamanda kalabalıktan uzak durmak isteyenlere bahar ayları iyi bir seçenek oluşturabilir.

Ayrıca seyahat döneminizi belirlerken katılmak istediğiniz aktiviteleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

2 – Aktiviteler

Balina gözlemi
Aslında Izlanda hava koşulları müsade ettiği sürece neredeyse tüm yıl boyunca balina gözlemi turları sunmaktadır. Fakat kış aylarında hava durumu bir çok turun iptal olmasına neden olmakta. Turlar için Mart – Kasım gibi bir aralık vermek mümkün olsa da Haziran ayına kadar ve Eylül ayından sonra günlük tur sayıları azalmaktadır. Temmuz – Ağustos ayları balina gözlemi için hava durumu bakımından en riskiz aylar olarak belirtilebilir fakat kalabalıktan kaçmak isteyenler bizim gibi biraz daha riskli olan Eylül ayını da tercih edebilirler.

Kutup martısı “Puffin” gözlemi
Kuş gözlemcilerine kutup martıları Puffin’lerin adanın dört bir yanını sardıkları 15 Mayıs – 15 Ağustos dönemini değerlendirmelerini öneririz.

Buz mağaraları
Özel ekipmanlar ile buz mağaralarının içinde kaybolmak isteyenler havanın mağaraları stabil tutacak kadar soğuk olduğu Kasım – Mart aylarını tercih etmeliler. Bu aylar dışında mağaraları ziyaret etmek mümkün olamasa da özel botlar ile buz gölünde süzülen devasa buz dağları arasında tura çıkma fırsatınız var.

Kuzey Işıkları
Bu doğal fenomen ile karşılaşabilmeniz biraz şans işi olsa da gecelerin uzun olduğu Eylül – Nisan aylarını tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu aylarda uzun ve karanlık geceleri nedeniyle Kasım – Şubat dönemi popüler tercihlerden biri olarak öne çıkıyor fakat Kuzey Işıkları’nı gözlemlemeniz için gereken diğer önemli etkenlerden biri olan açık, bulutsuz gökyüzünü bu aylarda yakalamak yağmur ve kar nedeniyle zor olabiliyor. O yüzden Eylül – Ekim veya Mart ayları iyi bir tercih olabilir.


Sayfanın başına dön


İzlanda’da nelerle karşılaşacağımızın biraz üzerinden geçtikten, genel bilgileri de edindikten sonra konu Kuzey Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki bu volkanik adaya nasıl gideceğimize geldi.

Vize Meselesi

Ülke Avrupa Birliliği üyesi olmamasına rağmen Schengen Bölgesi içinde yer alıyor. Türkiye’de vize işlemlerini ise Danimarka Konsolosluğu yürütüyor.

Maalesef Ocak 2018 tarihi itibari ile henüz Türkiye’den İzlanda’ya direkt uçuş yok. Bir çok Avrupa şehri aktarma için seçenek oluşturabilirken biz Stockholm’den aktarmalı olarak uçtuk. Keflavik Uluslararası Havaalanı başkent Reykjavik’e araba ile 45 dakikalık bir mesafede bulunuyor ve İzlanda’nın en büyük havalimanı olması sebebiyle uçakların neredeyse hepsi bu havaalanına iniş yapıyor. 

3 saatlik İstanbul-Stockholm uçuşumuzun ardından Arlanda Havaalanı’na inip iki saat içerisinde İzlanda uçuşumuzun check – in ve boarding işlemlerini tamamlayarak 3 saat daha sürecek olan Stockholm – Keflavik uçağımıza bindik. Biz İzlanda’nın Pegasus benzeri “low cost” hava yolu olan WOW Air’i tercih ettik fakat alternatif olarak Iceland Air’i de değerlendirebilirsiniz.

Özetle uçuş, havaalanı bekleme süreleri, araba kiralama ve Keflavik – Reykjavik arası ulaşımı dikkate alırsak kendinizi 10 saatlik bir yolculuğa hazırlamanız gerekir.


Uyarı:
Birçok “low cost” havayolu gibi WOW Air da el bagajlarının boyutuna ve ağırlığına özellikle dikkat etmekte ve boyut / ağırlık aşımında ekstra ücret talep etmekte. Bu nedenle internet sayfalarında yer alan el bagajı bilgilerini dikkatli okuyup ek bagaj hakkını daha ucuz olması nedeniyle havaalanı yerine online satın almanızı öneririz. 


 Sayfanın başına dön


Bizim tavsiyemiz kesinlikle İzlanda’yı bir tur yerine tek başınıza gezmenizden yana. Böylelikle rotanızı ilginizi çeken yerlere göre şekillendirebilir ve belli bir tur programına bağlı kalmadan istediğiniz yerde istediğiniz kadar vakit geçirme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Bu ıssız ada ülkesi size kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz, uçsuz bucaksız tabiatın içinde kafanızı dinleyebileceğiniz ve kendi maceranızı yaşayabileceğiniz bir fırsat sunuyorken,  kendi rotanızı kendiniz çizmeniz gezinizi daha da unutulmaz hale getirecektir.

Araba kiralama prosedürleri oldukça kolay ve yolların durumu genel olarak çok iyi. Hava ve yol durumunu yola çıkmadan önce kontrol eder, benzin deponuzun hep dolu olmasına özen gösterir ve İzlanda Rotası yazımızdaki lokasyonları gözden geçirirseniz hiç bir sorun yaşamadan ülkeyi rahatça gezebileceğinizi düşünüyoruz.

Tabi İzlanda’nın doğa koşullarının sizin programınıza ufak müdahaleleri olabilir ama inanın bu küçük aksamalar da gezinize maceralar katarak keyifli bir sürü anı biriktirmenizi sağlayacak. Zaten geziniz boyunca edindiğiniz deneyimler İzlanda’nın sizin programınıza değil sizin İzlanda’nın koşullarına uyum sağlamak durumunda olduğunuzu size öğretecek. Size kalan tek şey bu ülkesinin tadını çıkarmak!


Sayfanın başına dön


Arabaya ihtiyaç duymayacağınız durumlar:

  • Başkent Reykjavik’ten ayrılmayacaksanız

“Ben başkent ve çevresinden uzaklaşmayı düşünmüyorum, zaten yürümeyi de seviyorum” diyorsanız araba kiralamamayı tercih edebilirsiniz. “Airport Express” ve “Flybus” gibi otobüs şirketleri Keflavik havalimanı – Reykjavik arası ulaşımınızı sağlayacaktır. Otelinizi Reykjavik’in merkezinde tuttuğunuz sürece başkentte gezilecek yerlerin neredeyse hepsi yürüme mesafesinde olacağı için arabaya ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyoruz. “İzlanda Rotası” isimli paylaşımımızda başkentte gezilecek yerlerin kalacağınız otele olan uzaklığına bakabilir, bizim kaldığımız otelin bilgilerine ve konumuna ulaşabilirsiniz.

  • Sadece Golden Circle’a gidecekseniz

Bizim önerimiz, İzlanda’ya kadar gitmişken kendinizi Reykjavik ile sınırlandırmayıp detaylarına yine “İzlanda Rotası” isimli yazımızdan ulaşabileceğiniz ve İzlanda’da görülmesi gereken yerlerin bir çoğunu içinde barındıran Golden Circle isimli halka şeklindeki rotayı keşfe çıkmanız yönünde. Golden Circle turuna arabayla çıkmanızı önersek de arabasız katılmak isterseniz İzlanda’ya gitmeden önce internette yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda bir çok tur operatöründen birini seçip otobüs ile bu rotayı keşfe çıkmanız mümkün.

Arabaya ihtiyaç duyacağınız durumlar:

  • Golden Circle rotasını doya doya gezmek istiyorsanız

Araba kiralamak size hem sevdiğiniz noktalarda daha fazla zaman geçirme hem de rotadan sapma özgürlüğünü verecektir. Örnek olarak, Golden Circle durakları arasında yer almayan Fridheimar isimli domates serasının içinde (evet doğru okudunuz restoran bir domates serasının içinde) tadı damağımızda kalan öğle yemeği menüsünden yemenizi şiddetle öneriyoruz!

  • Ring Road’a çıkacaksanız

Araba kiralamanın bir diğer avantajı ise Golden Circle’ın büyüğü olan ve adanın çevresini dolaşan Ring Road rotasına geçiş yapma olanağı sunmasıdır. Bu şekilde Güney İzlanda kıyılarını gezip buzulları görebilir, Doğu İzlanda’da fiyortları dolaşıp küçük balıkçı kasabalarında kaybolabilir, kuzeye çıkıp balinalar başkenti Husavik’i ziyaret edebilir, Batı İzlanda yolunda foklarla karşılaşabilir rotanıza bir ulusal park daha ekleyip Reykjavik’e öyle dönebilirsiniz.

“Ben bu rotayı anlamadım, kafam karıştı” diyenler İzlanda’da görülecek yerleri ve adayı çevreleyen Ring Road rotasını gün gün paylaştığımız “İzlanda Rotası” yazımıza buradan ulaşabilirler.

Otomobil mi SUV mu?

Bu karar gideceğiniz mevsime ve izleyeceğiniz rotaya bağlıdır. Eğer kış aylarında gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle SUV kiralamanız gerektiğini düşünüyoruz. Eğer adayı kış mevsimi dışında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ve Golden Circle ve Ring Road dışındaki yollara sapmayacaksanız otomobili tercih edebilirsiniz. Fakat İzlanda rotası yazımızda önerdiğimiz görülmesi gereken noktalardan biri olan Dettifoss şelalesine ulaşmak için oldukça bozuk ve bol çukurlu zorlu bir yola sapmanız gerekecek. Bu nedenle gideceğiniz noktaları önceden seçip araba seçiminizi ona göre yapmanızı öneririz. Son olarak ana yol ve yan yollar dışında “F-road” isimli toprak yollar bulunmaktadır, bu yollara girmeyi planlıyorsanız otomobillerin girişi yasak olduğu için kesinlikle SUV tercih etmelisiniz.

Araba Kiralama Şirketleri

Araba kiralama şirketlerinde bizim tercihimiz “Alamo” oldu.
Alamo, Enterprise ile işbirliği yapıyor ama fiyatları Enterprise ve diğer büyük firmalara göre çok daha makul. Havaalanının çok yakınında bulunan ofislerine yürüyerek gidebileceğiniz gibi havaalanının önünden düzenli olarak kalkan ücretsiz shuttle’ları da kullanabilirsiniz. Ofisin hemen önünde benzin pompası bulunduğu için arabanızı teslim ederken havaalanına girmeden önce benzinci aramanıza gerek kalmıyor. Bu arada şuna da değinmek isteriz ki araba kiralarken diğer ülkelerde olduğu gibi sizden depozito almıyorlar. Bunu da “burası zaten bir ada ülkesi, arabayı ülke dışına çıkarmanız zaten mümkün değil!” diyerek açıkladılar bize.

Benzin

İzlanda’da nakit ödeme yapabileceğiniz benzin istasyonlarının sayısı fazla değil. Buna karşın tüm istasyonlarda kredi kartınızla dolum pompasında kendiniz yakıt dolumu yapıyorsunuz. Fakat arabanın deposunu full doldurmak istediğiniz takdirde kredi kartınızda yeterli limitin mevcut olduğundan emin olmak adına benzin dolumu esnasında kartınızdan 25.000 ISK bloke edilmekte ve kısa bir süre sonra aldığınız yakıt ücretinden arta kalan kısım tekrar iade edilmekte. Yani sonuç olarak kart limitinizin gereksiz yere dolmaması için yakıtı full doldurmak yerine para miktarlarını seçerek yakıt almanızı öneririz.

Ayrıca şehirler arası yollarda benzin istasyonları bulunmuyor, tüm istasyonlar kasaba ve şehirlerde. Bu nedenle mümkünse istasyonlardan maksimum yakıtla çıkmaya çalışın çünkü özellikle güney kıyılarını geçtikten sonra uzun ve ıssız yollar başlıyor ve emin olun buralarda benzin ışığının yanması paniğini yaşamak hatta yolda kalmak istemezsiniz.

Benzin fiyatları
Benzinin litresi 200 kron, mazotun listesi 190 kron.

Yol durumu

Reykjavik dışındaki neredeyse tüm yollar tek gidiş – tek geliş asfalt bir yoldan oluşmaktadır.
Biz İzlanda’ya Eylül ortasında gittiğimiz için kuvvetli rüzgar dışında herhangi bir hava muhalefeti ile karşılaşmadık fakat ülkeyi kışın ziyaret etmeyi planlayanlar için kar nedeniyle yolların kapanma olasılığına karşılık yol durumunu takip edebilecekleri “vegagerdin” isimli aplikasyonu önerebiliriz.


Sayfanın başına dön


İzlanda Para Birimi 
İzlanda Kronu (ISK)

Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var ki tuvaletler dahil her yerde kredi kartı geçiyor.

Diğer bir nokta ise ülkede döviz bürosu (exchange office) diye bir kavram yok. Eğer ki paranızı Kron’a çevirmek isterseniz tek adres bankalar. Bankaların da sadece hafta içi açık olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bir alışveriş esnasında, restoranda veya katıldığınız bir turun ücretini öderken “Kron’um yok, kredi kartı ile de ödemeyeceğim, Euro vereceğim” derseniz karşınızdaki direkt telefonunda kura bakıyor, %5 kesinti yapıyor ve Euro’nuzu bu şekilde alıyor. Tüm bunları göz önüne alarak net olarak tavsiyemiz mümkünse kredi kartınıza yeteri kadar limit açın, fazla Euro almayın ve gerek olmadıkça Euro ile ödeme yapmayın.

Tüm bunları söyledikten sonra şunu da söylemek lazım, İzlanda gerçekten pahalı bir ülke. Öyle ki biz yanımızdaki Belçikalı bir turistin “Bu ülkede neden her şey bu kadar pahalı” diyerek sitem ettiğine bile şahit olduk. Pahalılık için bazı ipuçları vermek gerekirse bir kahve 500 kron, en ucuz “fish and chips” 2.000-2.500 kron, güzel bir restoranda akşam yemeği 5.000-8.000 kron, benzinin litresi 200 kron, mazotun listesi 190 kron, hediyelik eşya olarak alacağınız bir mug ise yaklaşık 2.000 kron. Uçak bileti, oteller ve araba kiralama ücretleri mevsime, süreye ve tercihe bağlı olduğu için onların fiyatlarına burada değinmedik.


Sayfanın başına dön


İzlanda Rotası yazımızda her gün konakladığımız otelleri not ettik.

Otellerimizin hepsine “Booking.com” üzerinden rezervasyon yaptırdık ve hepsinden oldukça memnun kaldık.


 Sayfanın başına dön


İzlanda’da hava durumu oldukça değişken. Öyle ki birkaç dakika içerisinde günlük güneşlik hava yerini sert rüzgarlara ve yağmura bırakıp yine birkaç dakika içerisinde bunlar hiç yaşanmamış gibi çevrenizi saran gök kuşakları eşliğinde yine güneşli bir havaya dönüşebiliyor. İnsanı şaşkına çeviren bu durum zaten zorlayıcı olan “ne giyeceğim?” kararını içinden çıkılmaz bir hale dönüştürebiliyor. Bizim önerimiz havanın değişken evrelerine göre üstünüzü çıkarıp giyebileceğiniz şekilde birkaç kat giyinmenizden ve yanınızda yağmurluk bulundurmanızdan yana.

 


Sayfanın başına dön


Tatilinizin çok güzel geçmesi dileğiyle!
Bir dahaki gezinizde görüşmek üzere..