İzlanda’nın tabiatı bile tek başına size büyüleyici bir gezi yaşatmaya yeterken ada ülkesi sunduğu binbir çeşit aktivite ile deneyiminizi daha da zenginleştirmeye kararlı. Bu nedenle İzlanda’da katılabileceğiniz tur ve aktivitelere ilişkin özel bir yazı hazırlamak istedik. Yazımızda bizzat katıldığımız turlardaki görüş ve deneyimlerimizi toparladığımız gibi bizzat katılamasak da hakklarında bolca bilgi edindiğimiz ve çok hoşumuza giden başka bir sürü aktiviteye de yer verdik. Haydi siz de İzlanda gezinizi çeşitli aktivite ve turlar ile unutulmaz hale getirin!

Başlamadan belirtmekte fayda var ki, İzlanda’da her şey gibi bazı tur fiyatları da el yakan cinsten! Fakat pahalı olsa da tur operatörlerinin sunduğu paket içeriklerine göz atmak ülkede neler yapılabileceğini görmek açısından iyi bir fikir olabiliyor. Operatörlerden fikir çalmak ve beğendiğimiz noktalara kendi imkanlarımız ile gitmek bizim bazı ülkelerde uyguladığımız bir taktik olduğu için sizinle de paylaşmak istedik 😉

Ayrıca İzlanda’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenleri öğrenmek için İzlanda Gezi Rehberi yazımıza, İzlanda gezimizin gün gün rotasını merak ediyorsanız İzlanda Rotası yazımıza ve Kuzey Işıkları’nı nasıl görebileceğiniz hakkındaki ipuçları için İzlanda – Kuzey Işığı Avında yazımıza geçiş yapabilirsiniz.

Özet (Tablodaki yerlere hızlı geçiş yapmak için tıklayın)

Turlar Deneyim Lokasyon
Game of Thrones Game of Thrones dizisinin çekildiği yerleri ziyaret edin Thingvellir Ulusal Parkı
Silfra Çatlağı’nda Dalış & Şnorkel Inanılmaz berraklıktaki buzul suları ile dolmuş bir çatlakta iki kıta arasında dalış veya şnorkel ile yüzme fırsatının tadını çıkarın. Thingvellir Ulusal Parkı
Alternatif Dalış Lokasyonları Dalgıçların rahatlıkla ulaşabileceği derinlikte bulunan dünyadaki tek su altı bacasının bulunduğu bölge dahil olmak üzere okyanusta ve İzlanda’nın çevresindeki birçok özel dalış noktasında dalış yapma fırsatının tadını çıkarın. Kleifarvatn jeotermal gölü (Batı Izlanda), Strytan (Kuzey Izlanda: Akureyri), Gardur (Batı Izlanda: Keflavik),  Nesgja Gölü (Kuzey Izlanda: Akureyri), Litlaa Nehri (Kuzey Izlanda), Myvatn Gölü (Kuzey Izlanda)
Doğa Yürüyüşleri Ister yanardağlarının arasında, ister buzullar üstünde isterseniz de yemyeşil tabiatın içinde doğa yürüyüşüne çıkın. Skogafoss – Eyjafallajökull – Fimmvorduhals – Thorsmörk yanardağı rotası (Güney Izlanda), Skaftafell Ulusal Parkı buzul rotası (Güney Izlanda), Skjalfandi Körfezi dağ rotası (Kuzey Izlanda)
Buz Gölü ve Buz Mağarası  Buzulları iliklerine kadar hissetmek isteyenler Jökulsarlon Buz Lagünü’ünde süzülen devasa buz dağları arasında bot ile gezintiye çıkabilir, kask ve krampon gibi özel ekipmanlar ile birlikte buz mağaralarının derinliklerine inebilir ya da özel araçlar ile buzulların üstünde yolculuğa çıkabilirler. Jökulsarlon Buz Lagünü (Güney Izlanda)
Balina Gözlemi Okyanusa açılarak birkaç saat süren tekne veya zodiac botları ile gerçekleştirilen balina gözlem turlarını mutlaka deneyimleyin deriz! Reykjavik ve Husavik balina turlarının arasındaki farkı da okumadan geçmeyin. Reykjavik (Batı Izlanda), Husavik (Kuzey Izlanda)
Kuzey Işıkları Gözlemi Kuzey Işıkları’nı görmek için herhangi bir tura ihtiyaç duymadığınızı savunsak da farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için Kuzey Izlanda’nın sahillerinden tekne ile okyanusa açılıp arktik ışık gösterisinin tadını Atlantik Okyanusu’nun ortasında çıkarmak iyi bir fikir olabilir (Kuzey Işıkları’nı görme ihtimalinizin kesin olmadığını unutmayın!) Husavik (Kuzey Izlanda)
Kayak Kayak tutkunları Husavik’ten kalkacak tekne ile kara ulaşımı bulunmayan “Hidden Land” bölgesinde beş gün boyunca teknede konaklayarak dağlarda kayak yapmanın tadını çıkarabilirler. Husavik (Kuzey Izlanda)
Grönland Maceraperestler Izlanda’ya kadar gelmişken Kuzey Kutbu’na biraz daha yakınlaşmayı ve Grönland’ı ziyaret etmeyi düşünebilirler (Maceraperestliğin yanı sıra oldukça yüklü bir bütçeye sahip olunması gerektiğini de ekleyelim!) Grönland
Balıkçılık Balıkçılık ile ilgilenenler gerçek kuzeyli balıkçılar eşliğinde okyanusun zorlu koşullarında bir günlük balıkçılık turuna çıkabilirler. Husavik (Kuzey Izlanda)
Kutup Martısı (Puffin) Gözlemi Kuş gözlemcileri Mayıs – Ağustos ayları arasında kutup martıları Puffin’lerin peşine düşmek adına Izlanda’nın çeşitli adalarında düzenlenen turlara katılabilir ve günlerini balina gözlemi ile zenginleştirebilirler. Grimsey Adası, Flatey Adası (Kuzey Izlanda), Akurey Adası ve Lundey Adası (Reykjavik),
Yoga Atlantik Okyanusu’nun ortasında ıssız bir adada geçireceğiniz iki günde eğitmenler eşliğinde yoga derslerine katılma fırsatınız olacak. Flatey Adası (Kuzey Izlanda)

Sıkı GoT takipçilerinin zaten bileceği üzere “Game of Thrones” dizisinin bir çok bölümü İzlanda’da çekilmiştir. İzlanda’ya çekim için ilk kez 2011 yılının Kasım ayında gelen ekip ada ülkesini ikinci kez 2013 yılının yaz aylarında ziyaret etmiş ve Thingvellir Ulusal Parkı’nı çekim lokasyonları arasına katmış.

Thingvellir Ulusal Park’ında geçen sahneleri rehber eşliğinde yerinde görmek isteyenler için özel bir Game of Thrones turu bile mevcut. Reykjavik’ten saat 09:30’da kalkan ve sizi Thingvellir Ulusal Park’ına götürecek tur otobüsleri ile çıkacağınız 6 – 8 saat arasında sürecek olan tur adam başı 126 USD (12 – 17 yaş arasındaki gençler için tur adam başı 65 USD). Tura katılmak isteyenler buradan tur operatörüne ulaşabilir veya aşağıdaki videodan bilgi alabilirler.


Sayfanın başına dön 


Thingvellir Ulusal Parkı’ndaki dalış ve şnorkel ile yüzme turları için tıklayın.
Alternatif lokasyonlardaki dalış turları için tıklayın.

Sayfanın başına dönmek için tıklayın.


İzlanda iki tektonik plaka tarafından ikiye bölünmüş durumda. Başkent Reykjavik’in içinde bulunduğu İzlanda’nın batı bölgeleri Kuzey Amerika kıtasında yer alırken, doğusu Avrasya kıtasında bulunuyor. İki tektonik plakanın her yıl birbirinden 2,5 cm ayrıldığı, Atlantik Ortası Sırtı olarak adlandırılan bu hattın neredeyse tamamı aslında okyanusun altında gizlenirken İzlanda’da yeryüzüne çıkarak gözler önüne seriliyor. İşte Thingvellir de Kuzey Amerika kıtasının bittiği ve Avrasya kıtasının başladığı bu vadide yer alıyor. Yani ulusal parkın içinde gezinirken etrafınızda bu iki kıtanın sınırlarını çizen doğal duvarlar yükseliyor.

Thingvellir bu deneyimi doruklarda yaşamak isteyenlere ayrıca iki kıta arasında şnorkelle yüzme hatta dalış yapma imkanını sunuyor. Tektonik plakaların birbirinden uzaklaşması sonucunda vadi boyunca oluşan çatlakların içi Langjökull buzulundan eriyen sularla dolmuş durumda. Buzuldan eriyerek yeraltına akan bu sular on yıllar boyunca yeraltında ilerliyor ve lav taşlarından geçerek filtreleniyor. Böylelikle vadide inanılmaz berraklıktaki buzul sularıyla dolu küçük doğal havuzlar oluşuyor. Silfra ve Davidsgja çatlakları şu anda içi buzul suyuyla dolu çatlaklar arasında iki kıta arasında yüzme ve dalış yapmanıza izin verilen tek yerler. 2 – 4 derece arasında değişen su sıcaklığı nedeniyle suya turların sağladığı özel kuru dalış elbiseleriyle girilebilmekte.

Son olarak çatlağın içinde herhangi bir deniz canlısının bulunmadığını da not edelim. 

Silfra çatlağının içini ve ve tektonik plakaları görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Önemli not: Dalış turlarına katılmak için kuru dalış elbisesi sertifikasına sahip olmanız veya son iki sene içerisinde kuru dalış elbisesi ile 10 adet dalış yapmış olduğunuzu yazılı olarak ispatlamanız gerekmekte. Eğer koşulları yerine getiremiyorsanız maalesef dalış yapmanıza izin verilmiyor fakat bu Silfra’nın sularına girmenize engel değil.

Dalış yerine herhangi bir ön koşulun bulunmadığı şnorkel ile yüzme turlarına katılabilir, dalış yapmaya kararlı iseniz de Dive.is firmasının sunduğu sertifika alabileceğiniz iki günlük “Dive Suit Course and Diving Silfra 2 Day Package” turuna katılabilirsiniz.

Thingvellir’deki Dive.is firmasının sunduğu diğer dalış turlarına hızlı geçiş yapmak için buraya şnorkel ile yüzme turlarına hızlı geçiş yapmak için ise buraya tıklayın.

 • Dalış
Bilgi
Diving Silfra Day Tour Katılımcılar isterlerse Reykjavik’ten tur otobüsleri ile alınarak isterlerse de kendi ulaşım araçları ile Thingvellir Ulusal Parkı’ındaki dalış bölgesine geliyorlar. Hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düşmediği sürece maksimum 18 metre derinliğe inilen 30 – 40 dakika süren iki adet dalış gerçekleştiriliyor. Havanın sıfır derecenin altına düşmesi durumunda ise 40 – 45 dakika süren tek bir dalış yapılıyor. Tur Reykjavik’ten alınıp tekrar Reykjavik’e bırakılmak isterseniz 6 – 8 saat, kendi ulaşımınızı kendiniz sağlamak isterseniz 4 – 6 saat sürüyor.

Turun adam başı fiyatı 39.990 ISK

Diving Silfra Under The Midnight Sun “Diving Silfra Day Tour” turunun güneşin neredeyse hiç batmadığı Mayıs – Ağustos ayları arasında düzenleneni. Bu özel dönemde dalış, dalgıçların ufuktaki büyüleyici ışıkların sudaki yansımalarının tadını çıkarabilmeleri adına daha geç saatlerde düzenlenmektedir.

Turun adam başı fiyatı 39.990 ISK

Dive Suit Course and Diving Silfra 2 Day Package Kuru dalış sertifikanız yoksa ve Silfra’da dalış yapmaya kararlıysanız bu iki günlük paket ile birinci gününüzde eğitmenler eşliğinde uluslararası PADI kuru elbise dalışı kursunu tamamlayabilir, sertifikanızı aldıktan sonra da ikinci gününzde Silfra’da dalış yapabilirsiniz.

Turun adam başı fiyatı 94.980 ISK (54.990 dalış kursu + 39.990 Silfra dalışı).

Paket Turlar
Dive Silfra & the Golden Circle Combo Bu 8 – 10 saatlik tur ile Silfra’da gerçekleştireceğiniz dalışınızı, Golden Circle rotasında bulunan Gulfoss şelalesi ve gayzer patlamasına şahit olabileceğiniz Haukadalur vadisi gezisi ile birleştirebilirsiniz.

Turun adam başı fiyatı 48.990 ISK.

Diving Silfra, Caves, Volcanoes Bu tur ile Silfra’da gerçekleştireceğiniz dalışınız sonrasında Reykjavik’te bulunan Volcano House Exhibit isimli merkezde önce yanardağlar hakkında bilgi alacak daha sonra da Leidarendi bölgesine geçip volkan patlamalarından sızan lavların meydana getirdiği mağaraları ziyaret edeceksiniz.

Turun adam başı 58.890 ISK

Dive Sifra & Whale Watching Haziran – Ağustos ayları arasında düzenlenen bu tur ile Silfra’da gerçekleştireceğiniz dalış sonrasında Reykjavik’e geri dönüp balina gözlem turuna çıkacaksınız.

Turun adam başı fiyatı 53.180 ISK

Dive Silfra & Horseback Riding 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen bu turda Silfra’da gerçekleştireceğiniz dalışınız sonrasında Laxnes at çiftliğinde ata binebileceksiniz.

Turun adam başı fiyatı 53.390 ISK

2 Day Reykjavik Winter Diving Tour İki günlük bu turda hem Silfra çatlağında hem de dalgıçlar tarafından Silfra’nın gizemli versiyonu olarak tarif edilen Davidsgja çatlağında dalış yapacaksınız. Eylül – Mart ayları arasında gerçekleştirilen bu turun ilk gününde Davidsgja çatlağında dalış yaptıktan sonra hava kararınca Kuzey Işıkları’nın peşine düşecek, ikinci günde ise Silfra’daki dalışınız sonrasında Golden Circle’da bulunan Gulfoss Şelalesine ve gayzer patlamasına şahit olabileceğiniz Haukadalur vadisine gideceksiniz.

Turun adam başı fiyatı 109.990 ISK

 • Şnorkel
Bilgi
Snorkeling Silfra Day Tour Sertifikasız olarak iki kıta arasında yüzmek isterseniz herhangi bir ön koşul aranmayan Silfra’nın sularında şnorkel ile yüzme turuna katılabilirsiniz. Suyun içerisinde geçireceğiniz süre 30 – 40 dakika kadar olsa da hazırlık aşamalarını da göz önünde bulundurursak tur için üç saat (Reykjavik’ten alınıp tekrar Reykjavik’e bırakılmak isterseniz beş saat) ayırmanız gerekecektir.

Turun adam başı fiyatı 16.990 ISK (14:00’deki tur 14.990 ISK) + 5.000 ISK eğer ulaşım talep edilirse

 

Snorkeling Silfra under the midnight sun “Diving Silfra Under the Midnight Sun” turunun dalış yerine şnorkel ile yüzme yapıldığı turdur.

16.990 ISK (saat 14:00’deki tur 14.990 ISK)

Paket Turlar
Snorkeling Silfra & the Golden Circle Combo “Diving Silfra & The Golden Circle Combo” turunun dalış yerine şnorkel ile yüzme yapıldığı turdur. 8 – 10 saat arasında sürecek olan tur için Reykjavik’ten alınıp tekrar Reykjavik’e bırakılmak isterseniz ulaşım ücreti bilet fiyatınıza dahildir.

Turun adam başı fiyatı 29.990 ISK.

Snorkeling Silfra, Caves and Volcanoes “Diving Silfra, Caves and Volcanoes” turunun dalış yerine şnorkel ile yüzme yapıldığı turdur.

Turun adam başı fiyatı 40.891 ISK.

Snorkeling Silfra & Whale Watching “Diving Silfra & Whale Watching” turunun dalış yerine şnorkel ile yüzme yapıldığı turdur.

Turun adam başı fiyatı 35.180 ISK.

Snorkeling Silfra & Horseback Riding “Diving Silfra & Horseback Riding” turunun dalış yerine şnorkel ile yüzme yapıldığı turdur.

Turun adam başı fiyatı 35.390 ISK.

Özete geçmek için tıklayın.


İzlanda’da elbette Thingvellir Ulusal Parkı’ında bulunan Silfra çatlağının dışında da dalış yapabileceğiniz ve farklı deneyimler yaşayabileceğiniz noktalar mevcut.

Tüm dalış lokasyonlarını görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Dalış turu Bilgi
Geothermal Hotspring Dive 1 Nisan – 30 Eylül (hava durumuna göre tur Mart’ta başlayıp Ekim’e kadar uzatılabilmekte) arasında gerçekleştirilen bu tur sizi dalışınızı gerçekleştireceğiniz Reykjavik’ten 30 dakika sürüş mesafesi uzaklığındaki Kleifarvatn gölündeki jeotermal alana götürecek. Bu gölü özel kılan şey ise gölün zemininden yükselen sıcak su ve gazların oluşturdukları kabarcıkların yanı sıra, yer altındaki aktivitenin kimi zaman dalgıçların hissedebileceği ve çevredeki kayaları bile titretecek kadar kuvvetli olmasında. Bu nedenle bir çok dalgıç yaşadıkları deneyimi su altında bir depreme şahit olmak olarak tarif etmekteler. Kulağa biraz korkutucu gelse de bizce unutulmaz bir deneyim olacağı kesin! Dalış sonrasında Krysuvík veya Seltún’da bulunan jeotermal alanını ziyaret edecek ve tekrar Reykjavik’e döneceksiniz.

Turun adam başı fiyatı 44.990 ISK.

Dive Strytan Day Tour Atlantik Okyanusu’nun derinliklerini keşfedeceğiniz bu tur Reykjavik’e 400 km uzaklıktaki Akureyri şehrinde düzenlenmektedir. Dalgıçların rahatlıkla ulaşabileceği derinlikte bulunan dünyadaki tek su altı bacasının bulunduğu Strytan bölgesindeki dalışınız esnasında su altı bacasından sızan 79 derecelik ısıyı hissetmekle kalmayıp aynı zamanda zengin su altı yaşamını da gözlemleyebileceksiniz.

Turun adambaşı fiyatu 40.000 ISK.

Ocean Diver Day Tour 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 6 – 8 saat süren bu turda Reykjavik’ten alınarak Gardur bölgesine götürülecek, Atlantik Okyanusu’nun ev sahipliği yaptığı çeşitli su altı canlılarının arasında gerçekleştireceğiniz toplam iki adet dalış sonrasında ise tekrar Reykjavik’e bırakılacaksınız.

Turun adam başı fiyatı 44.990 ISK.

Uzun Turlar
3 Day Reykjavik Diving Tour Bu üç günlük tur “Diving Silfra Day Tour, Geothermal Hotspring Dive” ve “Ocean Diver Day Tour” turlarının birleşimidir. İlk günde Gardur bölgesinde, ikinci günde Kleifarvatn Gölüne, son günde ise Silfra‘da dalış yapacaksınız.

Turun adam başı fiyatı 124.990 ISK (+15.000 ISK eğer dalış malzemesi kiralamak isterseniz).

Highlights of  Iceland Diving Bu beş günlük turda Golden Circle’da yer alan Gulfoss, Geysir ve Kerid’i görecek, Silfra‘da dalış yapacak, İzlanda’nın kuzeyine çıkıp Myvatn Gölü‘nü ve Dettifoss‘u gezecek, Strytan ve Little Strytan‘da, Kuzey’in Silfra’sı olarak bilinen Nesgja’da ve Litlaa Gölü‘nde dalış yapacaksınız.

Turun adam başı fiyatı 346.000 ISK (+37.000 eğer dalış malzemesi kiralamak isterseniz).

Ultimate Iceland Dive Tour Bu on günlük turda önce Silfra‘da dalış yapacak, daha sonra Batı İzlanda‘ya geçecek ve okyanusta dalış yapacak, ardından Kuzey İzlanda‘ya geçip Strytan, Little Strytan, Nesgja ve Litlaa gibi ünlü dalış yerlerinde dalış yapacak, Myvatn Gölü‘nü, Dettifoss Şelalesini, Vik kasabasını, Güney İzlanda‘yı ve Golden Circle‘ı gezdikten sonra tekrar Reykjavik’e döneceksiniz.

Turun adam başı fiyatı 689.000 ISK.

Fire & Ice – Iceland – Greenland Expedition Bu on günlük turun ilk beş gününü İzlanda’da geçirecek ve Silfra, Strytan, Little Strytan, Nesgja ve Litlaa gibi ünlü dalış yerlerinde dalış yaptıktan ve Golden Circle rotasını, Myvatn gölünü ve Dettifoss şelalesini gezdikten sonra uçak ve helikopterlerle Grönland’a getirileceksiniz. Özel bir bilgilendirme toplantısından sonra ise beş gün boyunca sürecek buz dağaları arasındaki dalışlarınıza başlayacaksınız.

Sayfanın başına dön


Yanardağları arasında doğa yürüyüşü yapmak için tıklayın.
Skaftafell Ulusal Parkı’ndaki Vatnajökull Buzulu’nun çevresinde doğa yürüyüşü yapmak için tıklayın.
Skjalfandi Körfezi’ndeki dağların arasında doğa yürüyüşü yapmak için tıklayın.

Sayfanın başına dönmek için tıklayın.


Credit: kimkim

2010 yılındaki patlamaları sonucunda Avrupa hava sahasını durma noktasına getirmeleri ile ün kazanan Eyjafjallajökull ve Fimmvordhulas yanardağlarının hemen yanı başındaki 25 km’lik rota doğa yürüyüşçüleri arasında oldukça popüler. 25 km’lik bu rota Skogafoss Şelalesi’nden başlayıp Eyjafallajökull ve Fimmvorduhals yanardağları arasından geçerek Thorsmörk kasabasında son buluyor. Rotayı bir gün içerisinde tamamlamak mümkün olsa da kendilerini fazla zorlamak istemeyenler yolun yarısında bulunan Fimmvorduhals kulübelerinde geceleyip yollarına ertesi gün devam edebiliyorlar. Sadece yaz aylarında açık olan rota boyunca 2010 yılındaki patlama sonucunda oluşan ve adlarını Thor’un iki oğlundan alan Magni ve Modi kraterlerinin yanı sıra 26 tane şelale görmek mümkün.

Eylül ayında yapılan bir yürüyüşü izlemek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Yürüyüşü tek başınıza tamamlayabileceğiniz gibi birçok tur operatörünün düzenlediği turlar eşliğinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı gün seçenekleri sunan birçok tur olsa da örnek olarak “Guide to Iceland” firmasının sunduğu adam başı 14.000 ISK’lık tura göz atabilirsiniz. Tur esnasında otobüsler ile Reykjavik’ten alınarak Thorsmörk kasabasına bırakılacak ve buradan sonra istediğiniz yürüyüş rotasını izleyebileceksiniz.

Özete geçmek için tıklayın.


Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull’un bir parçası olan Skaftafellsjökull buzulunun yer aldığı Skaftafell Ulusal Parkı’nda herkese hitap edecek çeşitli zorlukta yürüyüş rotaları mevcut. Rotaları tek başınıza keşfe çıkmanız mümkün fakat daha zorlayıcı patikaları hedefleyenler için yanınızda uygun ekipman bulundurmanızın önemli olduğunu hatırlatalım. Biz S1 isimli Skaftafellsjökull buzulunu yakından görmemize olanak sağlayan oldukça kolay rotayı seçtik fakat fikir vermesi açısından alternatif rotaların özetini de aşağıda paylaşıyoruz. Seçeceğiniz rotaların uzunluğuna göre (6 – 8 saatlik rotaların da var olduğunu göz önünde bulundurursak) yakınlarda konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Skaftafell Ulusal Park’ındaki yürüyüş rotaları:

Resmi büyütmek için üstüne tıklayın

 • S1: Skaftafellsjökull

Gidiş dönüş 3.7 km’den oluşan bu rota buzulda geçireceğiniz zaman ile bir buçuk saatinizi alacaktır. Yüzünüzü Skaftafell Ziyaretçi Merkezi’ne döndüğünüzde sağda yer alan patikayı takip ederek zorlayıcı olmayan bir yürüyüşün ardından Skaftafellsjökull buzuluna ulaşacaksınız.

 • S2: Svartifoss – Sjónarsker – Sel

Gidiş dönüş 5.5 km’den oluşan bu rota için iki saat ayırmanız öneriliyor. Üç duraktan oluşan bu rota bizim takip ettiğimiz S1 rotası gibi kolay olarak kategorize edilmiş. S1 rotasının aksine bu rotanın başlangıcı yüzünüzü Skaftafell Ziyaretçi Merkezi’ne döndüğünüzde solda yer alıyor. Rota üzerinde önce Svartifoss Şelalesi’ni, daha sonra parkın manzarasının tadını çıkarabileceğiniz Sjonarsker gözlem noktasını ve son olarak çatısı yosunlarla kaplı küçük evlerin bulunduğu Sel bölgesini göreceksiniz.

 • S3: Skaftafellsheiði

S1 ve S2 rotalarına göre biraz daha zorlayıcı olan gidiş dönüş 16.7 km’den oluşan S3 rotasına 5 – 6 saat ayırmanız öneriliyor. S2 rotası ile aynı noktadan başlayan bu rotada Magnusarfoss Şelalesi’nin yakınındaki köprüyü geçerek ilk durağınız olan Sjonarsker’e ulaşacaksınız. Magnusarfoss Şelalesi yerine rotanıza S2 ile başlayıp Svartifoss Şelalesi’ni gördükten sonra S3’e bağlanmak üzere Sjonarsker’e geçiş yapmanız da mümkün. Daha sonra rota sizi Kristandinar Dağı’nı gözlemleyeceğiniz bir noktaya kadar götürecek ve son olarak Skaftafelssjökull’u tepeden görmenizi sağlayacak olan Glama bölgesine ulaştıracak ve buzula parelel gerçekleştireceğiniz dönüş yoluna bağlayacak.

 • S4: Kristínartindar

Gidiş dönüş 17.9 km uzunluğundaki bu rota Skaftafell’in sunduğu en zor rota olarak biliniyor ve altı ila sekiz saatinizi ayırmanız öneriliyor. S4 rotası Kristnartindar Dağı noktasına kadar S3 rotası ile aynı. Bu noktaya vardığınızda ise S3 rotasında yaptığınız gibi sağ dönüp Glama bölgesine ilerlemek yerine sola dönerek dağın tepesine çıkmaya başlayacaksınız. Dağın tepesine ulaştığınızda ise geri dönüp Glama bölgesine doğru yola çıkacaksınız ve S3 rotasını izleyerek başlangıç noktasına döneceksiniz. S4 rotasının bahar aylarında kapalı olma ihtimali olduğu için bu rotayı hedefleyenlere gezileri öncesinde ulusal park ile iletişime geçerek bilgi edinmelerini öneririz.

 • S5: Sjónarnípa

S4 rotası kadar zorlayıcı olmasa da S1 ve S2 rotalarına göre daha yorucu olan gidiş dönüş 6.4 km’lik bu rotaya iki ila iki buçuk saat ayırmanız öneriliyor. S1 haricindeki diğer rotalar ile aynı yerden başlayan S5 rotası sizi doğruca Skaftafelssjökull’u tepeden gözlemleyeceğiniz bölge olan Sjonarnipa’ya götürecek. Daha sonra ise S3 rotasındaki gibi buzula paralel yoldan başlangıç noktasına döneceksiniz.

 • S6: Svatifoss and Sjónarnípa

S5 ile eşit zorlukta kategorize edilmiş gidiş dönüş 7.4 km’lik bu rota için 2,5 – 3 saat ayırmanız öneriliyor. S6 rotası Svartifoss Şelalesi’ne kadar S2 rotası ile aynı yolu izlemekte. Fakat S2 rotası Svartifoss Şelalesi’nde sizi sola döndürürken S6 rotası sağ döndürerek S5 rotasına bağlanıyor ve sizi Sjonarnipa’ya kadar götürüyor. Dönüş yolu için ise S3 ve S5 deki gibi buzula paralel yolu kullanıyorsunuz.

 • M1: Bæjarstaðarskógur

S3, S5 ve S6 rotaları gibi zorlayıcı olarak kategorize edilmiş M1 rotası gidiş dönüş 15.8 km’den oluşuyor ve rotaya 4 – 5 saatinizi ayırmanız öneriliyor. S2 ve S3 rotasındaki gibi Sjonarsker’e doğru yola çıkın. Sağdaki S3 rotasını takip etmek yerine sola dönerek Morsardalur Vadisi’ne doğru ilerleyin. Morsa Nehri’ndeki köprüyü geçtikten sonra Bæjarstaðarskógur ormanına doğru ilerleyin. Ormana vardığınızda sola doğru Jökulfell yönüne ilerleyin. Daha sonra tekrar sola dönerek dönüş yoluna geçin ve Götugill köprüsünden Morsa Nehri’ni geçerek başlangıç noktasına dönün.

 • M2: Morsárjökull

M1 ile aynı zorlukta olduğu belirtilen bu rota gidiş dönüş 20.9 km’den oluşuyor ve altı ila yedi saat ayırmanız öneriliyor. Sjonarsker’den sonra M1 rotasını takip edin fakat sola dönüp Morsa Nehri üstündeki köprüyü geçmek yerine Morsajökull Buzulu’na doğru düz ilerleyin. Morsajökull Buzulu önündeki buzul gölüne ulaştığınızda ise aynı yolu geri dönün. Morsa Nehri’nin üstündeki köprüye ulaştığınızda M1 rotasındaki gibi köprü üstünden Morsa Nehri’nin karşı kıyısına geçin ve hemen sola dönerek nehri takip edip başlangıç noktasına dönün.

 • M3: Kjós

Gidiş dönüş 29.8 km’lik M3 rotası için sekiz ila on saat ayırmanız öneriliyor. Diğer M rotaları ile eşit zorluktaki bu rota Bæjarstaðarskógur ormanına kadar M1 ile aynı yolu izliyor. Ormana vardığınızda ise M1’in aksine sol yerine sağ dönerek dağların arasındaki Kjos bölgesine ulaşacaksınız. Burada belirli bir rota olmadığı için kendiniz yürüyüşe uygun bir yol bulmanız gerekecek. Daha sonra aynı yoldan geri dönerek Morsa Nehri’ni geçtiğiniz köprüye kadar gitmeniz gerekiyor. Köprüyü geçmek yerine aşağıda doğru nehri takip ederek Götügil yakınındaki ikinci köprüye geleceksiniz ve bu köprüyü geçip başlangıç noktasına ulaşacaksınız.

Özete geçmek için tıklayın.


“Gentle Giants” firmasının sunduğu “GG6 Hiking The Mountains” turu ile Skjalfandi Körfezi’ni çevreleyen dağlar arasında iki gün süren bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Tur İzlanda’nın kuzeyinde bulunan Husavik şehrinden 22 Haziran, 13 Temmuz, 17 Ağustos ve 7 Eylül tarihlerinde saat 07:00 de kalkıyor. Tekneniz sizi doğa yürüyüşünüzün başlangıç noktasına götürdükten sonra ise ilk gün 12 km, ikinci gün 14 km uzunluğundaki yürüyüş rotalarınızı tamamladıktan sonra tekrar Husavik’e yola çıkacaksınız. Dönüş yolunuzda ayrıca önce Flatey Adası’na uğrayıp barbekünüzün tadını çıkaracak daha sonra da balina gözlemi yapma fırsatını yakalayacaksınız.

2 gün 1 gece uzunluğundaki tur adam başı 99.900 ISK. Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Özete geçmek için tıklayın.


Sayfanın başına dön


Vatnajökull Buzulu’nun uzantılarından biri olan Breiòamerkurjökull buz dilindeki buzların erimesi sonucunda oluşan Jökulsarlon İzlanda’nın en güzel buz gölü olarak değerlendiriliyor. Zaten buzuldan koparak gölün üstünde süzülen metrelerce yükseklikteki buz dağlarının oluşturduğu nefes kesici manzara buz gölünün bu değerlendirmeyi fazlasıyla hak ettiğini gösteriyor.

Buz gölü turları için tıklayın.
Buz mağarası turları için tıklayın.
Jeep turları için tıklayın.

Sayfanın başına dönmek için tıklayın.


Suyun üstünde sessizce süzülen beyaz devlerin size cüsselerinin sadece küçük bir bölümünü gösterdiklerini düşünmek ve gölün altında gizlenen %90’lık bölümlerini hayal etmek Jökulsarlon’a gitmek için yeterince iyi bir sebep gibi gözükse de buz gölü sunduğu bot gezileri ile buzul deneyiminizi daha da nefes kesici hale getirmekte kararlı. Büyüleyici beyaz devlere yakından hayran kalmanızı sağlayacak olan ve yarım saat ila bir saat arasında değişen bot turları “Glacier Lagoon” isimli firma tarafından Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleştiriliyor fakat hava durumuna bağlı olarak Nisan’dan başlayıp Ekim ve Kasım aylarına kadar uzatılabiliyor.

 

Buz gölüne iki farklı araç ile çıkmak mümkün:

 • Amphibian Boat Tour

Bizim katıldığımız bu tur hem karada hem suda hareket edebilen amfibik araçlardan oluşuyor ve yaklaşık 30 – 45 dakika sürüyor. Turlar Mayıs – Eylül ayları arasında düzenleniyor ve en çok turistin geldiği aylar olan Temmuz – Ağustos ayları arasında günde düzenlenen tur sayısı 40’a çıkıyor. Turun ücreti adam başı 5.500 ISK (6-12 yaş arasındaki çocuklar için 2.000 ISK).

 • Zodiac Boat Tour

 

Amfibik botlarının aksine Zodiac botlar buz dağlarına biraz daha yakınlaşma fırsatı sunuyor. Yaklaşık bir saat süren tur adam başı 9.800  ISK (10 – 12 yaş arasındaki çocuklar için 5.000 ISK). Katılımcıların tur başlamadan yarım saat önce hazır olmaları bekleniyor.

Önemli not: Her iki tur için de  Glacier Lagoon’un internet sayfasında yer alan tur saatlerini ve yer durumunu kontrol etmenizi öneririz. Özellikle çok turistin geldiği dönemlerde veya sınırlı sayıda düzenlenen Zodiac turlarını tercih etmeyi düşünüyorsanız biletinizi önceden internet sitesinden almanız  daha iyi olacaktır.

Özete geçmek için tıklayın.


Jökulsarlon buz lagününü bot turlarının gerçekleştirilmediği kış aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız buz mağarası turlarına katılmayı düşünebilirsiniz. Buzulların eriyip tekrar donması sebebiyle her defasında farklı buz mağaraları oluştuğu için rehberler her sene oluşan yeni mağaraları keşfedip ziyaret etmesi en uygun mağarayı belirliyorlar. Buzul sularının buzu oyması sonucunda oluşan buz mağaralarına erişim havaların ısınmasıyla birlikte mağaraların çökme tehlikesi arttığı için çok kısa bir süre aralığında mümkün. Bu nedenle turlar havanın mağaraları stabil tutacak kadar soğuk olduğu Kasım ve Mart ayları arasında gerçekleştirilebiliyor.

Tur esnasında sizi sıcak tutacak kıyafetler giymeyi unutmayın. Özellikle kot pantolonlar ıslanmaları durumunda ıslaklığı emerek üşümenize neden olacağı için bu tur için pek tavsiye edilmiyor.

Biz İzlanda gezimizi Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz için bu tura katılamamış olsak da turların sınırlı bir süre boyunca gerçekleştirilmesi nedeniyle oluşabilecek yoğunluktan dolayı biletlerinizi gezinizi gerçekleştirmeden önce internetten almanızın önerildiğini hatırlatalım. Turlar her yıl Kasım ve Mart ayları arasında planlansa da her şey İzlanda’nın doğa koşullarına bağlı. Buzulların erimesi ve hava durumu her zaman kesin olarak öngörülemediği için özellikle Ocak ve Şubat ayları dışındaki turların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği konusunda tur operatörünüzle iletişimde kalmanızı tavsiye ederiz.

 • Ice Caving Tour

Her yarım saatte bir düzenlenen turlar yaklaşık iki saat sürüyor. Katılımcılar özel araçlar ile buz lagününden alındıktan sonra mağaranın bulunduğu lokasyona götürülüyor. Krampon, kask gibi özel ekipmanlar ve rehber eşliğinde  mağara gezildikten sonra tekrar lagüne bırakılıyor. Tur adam başı 19.900 ISK (5-11 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz).

Özete geçmek için tıklayın.


 • Super Jeep Tour

Göl üstündeki bot turuna veya  buz mağarası turuna katılmak istemeyenler için üçüncü bir alternatif olarak jeep turları mevcut. Toplamda 3 – 4 saat süren bu turda katılımcılar 2 saatlerini Avrupa’nın en büyük buzulunun üstünde geçiriyorlar. Buzulun tepesi daima karla kaplı olduğu için krampon, mağaralara girilmeyeceği için de kask gibi özel ekipmanlara gerek duyulmuyor ama sağlam yürüyüş ayakkabıları öneriliyor. “Batman Begins” ve “The Secret Life of Walter Mitty” filmlerinin ve “Game of Thrones” dizisinin çekildiği lokasyonlara da uğrayan tur bir çok büyüleyici manzara sunuyor. Her gün 09:00 ve 14:00 saatleri arasında  kalkış yapan tur için on beş dakika öncesinde hazır olmak yetiyor.

Özete geçmek için tıklayın.


Sayfanın başına dön


İzlanda gezimizi Güney İzlanda ile sınırlamayıp kuzey bölgelere çıkmaktaki en önemli amacımız İzlanda’nın balinalar başkenti olarak ün salmış Husavik’te balina turuna katılmaktı. Planımıza göre 6. günümüzün sabahında balina turuna çıkacak daha sonra ise İzlanda’nın batısında yer alan Burdardalur şehrinde konaklamak üzere yolculuğumuza devam edecektik. Fakat kuvvetli fırtına nedeniyle oluşan dev dalgaların o gün okyanusa açılmayı imkansız hale getirmesi sonucunda bu planımızı gerçekleştiremedik. Zaten İzlanda gezimiz boyunca öğrendiğimiz bir şey varsa o da İzlanda’nın bizim planlarımıza değil bizim İzlanda’nın doğa koşullarına ayak uydurmamız gerektiğiydi.

Bu nedenle programımızı değiştirip Husavik’te bir gün daha kalmaya ve şansımızı ertesi gün denemeye karar verdik. Hayatımız boyunca asla unutamayacağımız bir deneyim olarak hafızalarımıza kazınan okyanusların sakin devleri kambur balinalar ile karşılaşma anımızda ise ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anlamış olduk. Metrelerce uzunluktaki bu büyüleyici okyanus sakinlerinin dokunabileceğiniz kadar yakınınızda devasa kuyruklarını göğe yükselterek gerçekleştirdikleri dalışlarına şahit olacağınız bu deneyimin ayrıntılarını aşağıda paylaşıyoruz.

Hızlı geçiş için tablodaki kırmızı alanlara tıklayın:

Reykjavik – Husavik balina turlarının farkı için tıklayın.
North Sailing firmasının turları için tıklayın.
Gentle Giants firmasının turları için tıklayın.

Sayfanın başına dönmek için tıklayın.


 • Reykjavik Balina Turları

Reykjavik koylarında yaygın olan balina cinsi 7 – 11 metre arasında değişen boyları ile kambur balinalardan biraz daha küçük olan Minke balinaları. Bu türün yanı sıra gezinize beyaz gagalı yunuslar da eşlik ediyormuş. 30 metreye varan boyları ile okyanusların en büyük memelisi mavi balinalar, oluklu balina veya fin balinası olarak bilinen bir diğer balina türü, kambur balinalar ve katil balina olarak adlandırılsa da aslında yunus türüne ait olan Orca’lar ise Reykjavik koylarında daha nadir olarak karşılaşılan türler arasındaymış. Gezinizi kutup martılarının (Puffin) yaygın olduğu 15 Mayıs – 15 Ağustos tarihleri arasına denk getirirseniz balina turunuzu Puffin turu ile birleştirme imkanınız oluyormuş.

 • Husavik Balina Turları

Balina turlarının başkent Reykjavik’in eski limanında da gerçekleştirilmesine rağmen neden Husavik’i tercih ettiğimizi merak edenler varsa, en büyük neden daha sakin bir ortamda burada daha yaygın olan kambur balinaları görmek istememizdi. Yukarıda saydığımız türlerin hepsi burada da bulunuyor ve Puffin mevsiminde gelmeniz durumunda balina turunuzu burada da kutup martıları ile birleştirebiliyorsunuz. Çektiği turist sayısı sebebiyle başkent Reykjavik’in koylarında düzenlenen balina turlarının sayısının çok fazla olmasının deniz canlılarını rahatsız ettiğine ilişkin okuduğumuz yazı ve yorumlar neticesinde biz kalabalığın daha az olduğu Husavik kasabasını tercih ettik. “Sorumlu balina gözlemi” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz “responsible whale watching” ilkesine bağlı olarak balinaların doğal ortamlarında izledikleri rotalara engel olmadan, motor sesinin balinaları rahatsız etmemesi adına hıza dikkat ederek ve doğaya zarar verebilecek maddelerden uzak durarak oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirgemeye özen gösteren turlar arasında “North Sailing” ve “Gentle Giants” firmalarının sunduğu turları önerebiliriz.

Özete geçmek için tıklayın.


Altıncı günümüzün sabahında gerçekleştireceğimiz North Sailing firması üzerinden oluşturduğumuz karbon ayak izi bırakmayan çevre dostu elektrikli “sessiz balina gözlem” (“silent whale watching”) turumuzun rezervasyonunu İzlanda gezimize çıkmadan önce internet üzerinden oluşturturduk ve ödememizi gerçekleştirdik. Husavik limanında bulunan tur operatörünün ofisine gittiğimizde ise yukarıda bahsettiğimiz kötü hava koşulları nedeniyle turumuz ne yazıkki iptal olmuştu. Turun tur operatörü tarafından iptal edilmiş olması nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadan ödemelerimiz kredi kartımıza iade edildi.

Katılmayı düşündüğümüz “Silent Whale Watching” turu ve North Sailing firmasının sunduğu diğer tüm turların bigilerine ve fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz:
North Sailing turları  Bilgi
Silent Whale Watching Mayıs – Eylül ayları arasında karbon ayak izi bırakmayan çevre dostu elektrikli tekneler ile düzenlenen üç saatlik “sessiz balina gözlem” turunun keyfini çıkarın.

Turun adam başı fiyatı 10.500 ISK (7 – 15 yaş arası çocuklar için 3.500 ISK). Eğer biletinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Husavik Original Whale Watching 1 Mart – 14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen üç saatlik bu tur  Skaljfandi Körfezi’nde  ahşap balıkçı tekneleri üzerinde balina gözlemine çıkmanıza olanak verecek.

10.500 ISK (7-15 yaş arası 3.500 ISK) Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

 

Husavik Original Whale Watching & Sails 1 Haziran – 15 Eylül ayları arasında gerçekleştirilen bu tur sizi ahşap yelkenli tekneler ile balina gözlemine çıkaracak.

10.500 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 4.500 ISK). Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Hjalteyri Whale Watching 1 Mayıs – 30 Eylül ayları arasında gerçekleştirilen iki saatlik bu tur Husavik’in yakınındaki Akureyri şehrinden 15 dakikalık sürüş mesafesi uzaklığındaki 43 kişilik nüfusa sahip Hjalteyri köyünden kalkmaktadır ve yenilenmiş eski ahşap balıkçı tekneleri ile Eyjafjörður fiyortunda balinaları gözlemlemenizi sağlayacaktır.

8.900 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 3.000 ISK).Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Balina & Puffin
Husavik Original Whale Watching & Puffins 16 Nisan – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen bu üç saatlik turda tekne sizi Skjálfandi koyuna götürerek ve hem balina hem de kutup martılarını gözlemlemenize olanak verecek.

12.500 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 4.000 ISK). Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Balina & Atlar
Double Tails Bu tur ile üç saat süren “Husavik Original Whale Watching” balina gözlem turunuzu iki saat süren at turu ile zengileştirebilirsiniz. Tur Saltvik at merkezinin yoğunluğuna bağlı olduğu için turun tarihine talebiniz doğrultusunda karar veriliyor.

12.500 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 4.000 ISK). Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Double Tails & Sails Bu tur üç saat süren “Husavik Original Whale Watching and Sails” turunu 2 saatlik bir at turu ile birleştiriyor.

19.800 ISK (10 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 9.500 ISK). Eğer biletlerinizi internetten alırsanız 08:00 – 15:30 saatleri arasındaki turlara %5, 16:00 – 20:00 saatleri arasındaki turlara %15 indirim yapılıyor.

Özete geçmek için tıklayın.


Turumuzun iptal olmasının üzerine North Sailing firmasının yelkenli teknesi yerine yaptığımız araştırmalar sonucunda Husavik koyunda 150 yıllık balıkçılık geçmişi olan bir aile tarafından kurulmuş, “sorumlu balina gözlemi” ilkelerine bağlılıklarına güvendiğimiz bir diğer tur operatörü Gentle Giants’ın kötü hava koşullarına daha dayanıklı olan yenilenmiş eski balıkçı tekneleri ile düzenlediği “GG1 Whale Watching” isimli turunda şansımızı denemeye karar verdik.

Ödememizi yaptıktan sonra rehberin verdiği mide bulantısı ilaçlarını aldık. Bu arada verilen ilacın ciddi derecede uykunuzu getirme ihtimali olduğunu ve turdan sonra uzun süreli araba kullanmayı planlıyorsanız ilacı almamanızın daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Bizi rüzgar, soğuk ve ıslaklıktan koruması adına dağıtılan özel tulum ve yağmurlukları kışlık montlarımızın üzerine giyerek okyanusa açılmayı başarmış olsak da yolculuğumuz ne yazık ki uzun sürmedi ve yarım saat sonra dalgaların boyutu ilerlememize izin vermediği için sahile geri dönmek zorunda kaldık. Nakit olarak gerçekleştirdiğimiz ödememizi, turun tur operatörü tarafından yarıda kesilerek iptal edilmesi nedeniyle yine hiç bir zorluk yaşamadan geri aldık.

Hava ve deniz durumuna ilişkin tahminlerin bugün için hiç bir turun kalkışına izin vermeyeceği anlaşıldığında ise günün geri kalanı için planladığımız programımızdan vazgeçerek Burdardalur şehrine gitmek yerine zaten çok memnun kaldığımız ve konaklamanızı şiddetle önerdiğimiz otelimizde (Tungulending Guesthouse) bir gün daha geçirip şansımızı yarın denemeye karar verdik ve ertesi günün sabahında gerçekleştirmeyi umduğumuz tur için yerimizi ayırtırdık.

Ertesi gün havanın biraz düzelmiş, okyanustaki dalgaların da yatışmış olması sebebiyle tekrar Husavik limanına geldik. Büyük teknelerin okyanusa açılıp açılamayacakları henüz kesinleşmediği için tura bu sefer de Gentle Giants’ın Zodiac botları ile (GG2 Big Whale Safari) katılmaya karar verdik. Balinaları görmek için bunca yol geldikten sonra turların iptal olması nedeniyle yaşadığımız hayal kırıklığı ve son dakikada gerçekleştirilen program değişikliklerinin kısa süreli stresinin ardından nihayet yedinci günümüzün sabahında özel tulum, can yeleği, yağmur çizmesi, gözlük ve eldivenlerimizi giyerek okyanusa açılmayı başarmıştık.

Kutupların yanı başında devasa bir okyanusun ortasında bulunma hissi bile keyfimizi yerine getirmeye yetmişken, balinaların nefes alırken göğe püskürttükleri suyu görünce heyecan ve mutluluktan yerimizde duramaz hale gelmiştik. Deneyimli kaptanımızın kısa sürede balinaların lokasyonunu belirlemesi üzerine motorlarımızı durdurup rehberimizin paylaştığı bilgileri dinlerken altımızdaki derin sularda beslenen iki kambur balinanın nefes almak için su üstüne çıkmalarını beklemeye başladık.

6 – 10 dakikada bir yüzeye çıkıp nefes almak durumunda olan kambur balinaların ikisi de bizi fazla bekletmeden dokunabileceğimiz kadar yakınımızda su üstüne çıktılar. 13 – 17 metre arasında değişen boyları ile yanıbaşımızda nefes aldıktan sonra yosun tutmuş devasa kuyruklarını göğe yükseltip beslenmek üzere tekrar derin dalışa geçen balinalarla bu ilk karşılaşmamızda heyecandan nefes almayı unutmuş ve güzellikleri karşısında büyülenmiştik.

Balinaların bulunduğu bölgeyi tespit etmek kolay olsa da su üzerine çıkacakları spesifik noktayı belirlemek adına gözünüzü dört açıp nefes alırken püskürttükleri suyu belirlemeniz gerekiyor. Zodiac botlar normal teknelerin aksine hızları ve manevra kabiliyetleri sayesinde iki dakika kadar su üstünde kalan ve daha sonra 10 dakikalık derin dalışa geçen balinaları yakından görmenizi kolaylaştırıyor. Balinaların su üstüne çıktığını işaret eden nefes alırlarken yükseğe fışkıran suları tespit eden kaptan her defasında bir kaç saniye içerisinde balinaların hemen yanıbaşına giderek bizlere inanılmaz bir deneyim yaşatmayı başardı.

Devasa bir balinanın okyanusun ortasındaki küçük şişme botunuzun bir kaç metre yakınından geçmesi korkutucu bir deneyim gibi gözükse de gerçek kesinlikle öyle değil. Ağır başlılığı ile bilinen balinalar herhangi bir şekilde ani bir harekette bulunmuyor ve sakince su üstüne çıkıp nefes aldıktan sonra devasa cüsselerinden beklenmeyen bir zerafet ve sakinlikle tekrar su altına dalıyorlar. Yani balinaların sizin orada olduğunuzdan haberlerinin bile olmadığı, olsa bile size herhangi bir zararı olmadan sadece günlük hayatlarını sürdürdükleri bilinciyle gönül rahatlığı içerisinde bu turun tadını çıkarabilirsiniz.

Balinaların su üstünde geçirdikleri bir, iki dakikalık süre kısa olsa da suyun altında sadece on dakika geçirmeleri ve turunuz esnasında birden fazla (biz 6 adet balinanın bir kaç defa su üstüne çıkışına şahit olduk) balina göreceğiniz için 2,5 – 3 saat kadar süren turunuzda bir an bile boş kalmayacaksınız.

Balinalar ile her karşılaşmanızda yaşadığınız heyecan ve mutluluk duygusundan artık yorulduğunuzda ise size okyanusun ortasında bir İzlanda içkisi ikram edilecek ve içkinizin tadını çıkardıktan sonra limana dönerek turunuzu noktalayacaksınız.

Özetle hayatımız boyunca unutamayacağımız okyanusun devleri ile geçirdiğimiz günümüz için harcadığımız tüm çabalarımıza değmişti. Personelin güler yüzü, yardımseverliği, profesyonelliği ve turları aceleye getirmeyerek her katılımcının deneyimini maksimum düzeyde yaşaması için ellerinden gelen herşeyi yapmaları ile Gentle Giants firmasından son derece memnun kaldığımızı belirtmeden geçmeyelim.

Ayrıca normal turlara göre biraz daha pahalı olsa da büyük teknelere nazaran az yolcudan oluşan ve dört bir yanınızı oturduğunuz yerden rahatça görmenize olanak veren Zodiac botlarını balinalara çok daha yakın olmanıza olanak vermesi sebebiyle tercih etmenizi öneririz.

Son olarak turun tur şirketi tarafından iptal edilmediği sürece tur boyunca hiç bir balina görememe gibi durumlarda ödeme iadesi gerçekleştirmediğini belirtmekte fayda var fakat kendi deneyimimiz ve balina görme ihtimalinin %98 olduğunu hesaba kattığımızda böyle bir durum ile karşılaşma ihtimalinin oldukça az olduğunu düşünüyoruz.
Turunuz sonrasında Husavik limanındaki balina müzesini gezmek isterseniz balina turu biletlerinizin müze girişinde size ufak bir indirim sağladığını da unutmayın.

Katıldığımız “GG2 Big Whale Safari” zodiac turu ve Gentle Giants firmasının sunduğu diğer tüm turların bilgilerine ve fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz:

Gentle Giants turları Bilgi
GG1 Whale Watching Mart – Kasım ayları arasında gerçekleştirilen bu tur ile yenilenmiş eski balıkçı tekneleriyle üç saatlik balina gözlem turuna çıkacaksınız.

10.400 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 4.400 ISK)

GG2 Big Whale Safari & Puffins Nisan – Ekim ayları arasında düzenlenen bu turda tekneler yerine Zodiac botlar ile balina gözlemine çıkacaksınız. Tura 15 Nisan – 20 Ağustos tarihleri arasında katılırsanız balinaların yanı sıra kutup martılarını da gözlemleyebilirsiniz.

18.990 ISK (7 – 12 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 12.900 ISK).

GG2 Day Tour from Reykjavik Bu tur ile vakti olmayanlar tura dahil Eagle Air uçak bileti ile Reykjavik’ten uçağı binerek 50 dakikada Husavik’e uçabilir, yukarıda bahsettiğimiz Zodiac botları ile tura çıktıktan sonra tekrar Reykjavik’e dönebilirler.

650 EUR (7 – 11 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 325 EUR).

Balina & Atlar
GG8 Whales & Horses Bu tur ile üç saat süren “GG1 Whale Watching” balina gözlem turunuzu iki saat süren at turu ile zengileştirebilirsiniz. Tur Saltvik at merkezinin yoğunluğuna bağlı olduğu için turun tarihine talebiniz doğrultusunda karar veriliyor.

19.900 ISK (10 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 9.900 ISK).

Özete geçmek için tıklayın.


Sayfanın başına dön


İzlanda’da istemediğiniz kadar Kuzey Işıkları turları mevcut fakat bizim tavsiyemiz “İzlanda – Kuzey Işıkları Avında” isimli yazımızdaki ipuçlarını okuyup Kuzey Işıkları’nın peşine tek başınıza düşmenizden yana. Sonuçta yapmanız gereken tek şey şehir ışıklarından uzaklaşmak ve kafanızı gökyüzüne çevirmek.

Daha farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere ise “North Sailing” firmasının sunduğu “Northern Lights Explorations “isimli turu önerebiliriz. 1 Ocak – 31 Mart ve 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen bu turda hava karardıktan sonra Husavik şehrinden denize açılacak ve rehberiniz Kuzey Işıkları hakkında bilgiler paylaşırken Atlantik Okyanusu’nun üstünde Kuzey Işıkları’nın peşine düşeceksiniz.

Turun fiyatı adam başı 10.500 ISK (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 3.500 ISK).Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Sayfanın başına dön


İzlanda’nın kış mevsimi zorlu olsa da karlarla örtülü dağlarında kayak yapmanın tadı da ayrı olur diye düşünüyoruz. “Gentle Giants” firmasının sunduğu tur ile Husavik’ten tekneye binerek karadan ulaşılamayan “Hidden Land” isimli “gizli topraklara” ulaşacak ve beş gün boyunca fiyortları çevreleyen dağlarda kayak yapıp teknede konaklayacaksınız. Tur hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilir ve fiyatlara ulaşmak için begga@northsailing.is adresinden tur yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.


Sayfanın başına dön


İzlanda’ya kadar gitmişken Kuzey Kutbu’na biraz daha yakınlaşmak ve Grönland’ı da ziyaret etmek isterseniz eğer “North Sailing” firmasının sunduğu “Experience Greenland” turuna katılabilirsiniz.

Bu turda Reykjavik’ten kalkan uçak ile Grönland’a uçtuktan sonra yedi gün süren tekne turu esnasında Grönland’ın çeşitli koylarında dolaşacak ve unutulmaz manzaralar ile karşılaşacaksınız. Tur gelecek iki sene için programını açıklıyor ve bilet satışlarına başlıyor. Eylül 2017 itibari ile 2018 turlarının neredeyse hepsi 2019 turlarının da çoğunluğunun satıldığı göz önüne alınırsa bu tura katılmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmasında fayda var.

Maceraperestliğin yanı sıra oldukça yüklü bir bütçeye de sahip olmayı gerektiren turun 2018 adam başı fiyatları 5.545 EUR (15 yaşından küçük çocuklar için 4.500 EUR).


Sayfanın başına dön


Gentle Giants firmasının sunduğu (GG3 Sea Angling) 1 Mayıs – 30 Eylül tarihleri arasında her gün saat 10:45 de Husavik’ten kalkan tekne ile kendi balığınızı kendiniz tutma fırsatını yakalayacaksınız. 2 – 3 saat süren tur esnasında tuttuğunuz balığınızı isterseniz pişirmeye hazır halde evinize götürebilir isterseniz de Naustid Seafood Restaurant’ın sizin için pişirmesini isteyebilirsiniz.

Tur adam başı 16.900 ISK (7 – 12 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 7.900 ISK). Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.

Biraz daha zorlu bir balıkçılık deneyimi arayan maceraperestler ise 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında yine Gentle Giants firması tarafından düzenlenen “GG7 Pro – Fishing” turuna katılmayı tercih edebilir ve gerçek kuzeyli balıkçılar ile Kuzey Atlantik Okyanusu’nda 10 – 16 saat sürecek bir balık avına çıkabilirsiniz.

Tur adam başı 49.900 ISK. Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.


Sayfanın başına dön


Grimsey Adası için tıklayın.
Lundey Adası ve Akurey Adası için tıklayın.
Flatey Adası için tıklayın.

Sayfanın başına geçmek için tıklayın.


Grimsey Adası Puffin gözlemi için en popüler lokasyonlardan birini oluşturuyor çünkü adada bulunan 100 kişilik nüfus yaşam alanlarını özellikle Mayıs – Ağustos ayları arasındaki yumurtalama döneminde sayıları bir milyonu bulan kutup martıları ile paylaşıyorlar. Kıyıdan 40 km uzaklıktaki bu ada Akureyri şehrine bağlı ve ulaşım Akureyri’den kalkan uçaklar ile kolayca sağlanabiliyor. Uçağı tercih etmeyenler ise Akureyri’nin yakınındaki balıkçı kasabası Dalvik’ten haftanın üç gününde sefer düzenleyen vapurlar ile üç saatte Grimsey Adası’na ulaşabilirler. Yaz boyunca güneşin hiç batmadığı adayı turistler kuş gözleminin dışında güneşin 21 Haziran’daki batışını ve bir kaç dakika içerisinde tekrar doğuşunu izlemek için de ziyaret ediyorlar.

Gentle Giants firması da 1 Mayıs – 20 Ağustos dönemi arasında her Salı ve Cumartesi günü saat 09:00 da hareket eden tur ile sizi Zodiac botlarında Grimsey Adası’na götürüyor. Turda adayı rehberiniz eşliğinde gezip kuş gözlemi yapacak, öğle yemeğinin ardından ise kuş gözlemini balina gözlemi ile birleştireceğiniz Husavik’e dönüş yolculuğunuza çıkacaksınız. Ayrıca yolculuğunuz esnasında Arktik Çember’i geçeceğiniz için özel bir sertifika da alacaksınız.

6 saat süren tur adam başı 72.300 ISK. Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.

Özete geçmek için tıklayın.


Elding firmasının düzenlediği 15 Mayıs – 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen bu Puffin kuşlarına özel turda yumurtlama döneminde 300.00 kutup martısına ev sahipliği yapan Lundey Adası’na veya komşu Akurey Adası’na gideceksiniz.

Reykjavik limanından tekneler ile çıkacağınız yaklaşık bir saat sürecek bu tur adam başı 6.500 ISK. (7 – 15 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 3.250 ISK). Eğer zodiac botları tercih edecek olursanız fiyat adam başı 9.880 ISK. Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.

Özete geçmek için tıklayın.


Gentle Giants firmasının düzenlediği 10 Mayıs – 10 Ağustos dönemi arasında her Cumartesi günü saat 17:00 de Husavik’ten hareket eden bu tur sizi Zodiac botları ile 30 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Flatey Adası’na götürecek. Ada üzerinde bulunan en yüksek noktanın 22 metre olmasından dolayı düz ada anlamına gelen Flatey ismini alan adada gerçekleştireceğiniz kuş gözleminden sonra dönüş yolunda balinalar ile karşılaşma olasılığınız da bir hayli yüksek.

4 – 5 saat süren tur adam başı 29.900 ISK (7 – 12 yaş arasındaki çocuklar için fiyat 13.900 ISK). Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.

 

Özete geçmek için tıklayın.


Sayfanın başına dön


Gentle Giants firmasının sunduğu 23 Haziran, 14 Temmuz ve 11 Ağustos saat 10:15 de gerçekleştirilen “GG10 Yoga Retreat Flatey Island” isimli iki günlük bu turda Zodiac botları ile Husavik’ten alınarak Flatey Adası’na gidecek ve eğitmenler eşliğinde yoga yapabileceksiniz. Ada üzerinde geçireceğiniz iki günde açık havada yapılan yoga dersleri haricinde akşam yemeği, kamp ateşi ve kahvaltının da tadını çıkarabileceksiniz.

Tur adam başı 29.900 ISK. Tur hakkında detay bilgi almak için buraya tıklayın.


Sayfanın başına dön


Tatilinizin çok güzel geçmesi dileğiyle..